Jazda na elektickom bicykli po ceste sa zdá byť dosť jednoduchá, nie? Aké ťažké to môže byť? Zostaňte v cyklistickom pruhu. Signál v prípade potreby. Pozor na autá. Noste prilbu. Nie je to žiadna raketová veda! No nie celkom. V pohybe platia určité pravidlá. Gravitácia a fyzika a tak ďalej. Ale to nemá nič spoločné s pravidlami cestnej premávky. Ale nie. To je úplne iný neporiadok s množstvom ľudí, ktorí sa pohybujú priamo s vami, okolo vás, vedľa vás.

Zipsovanie a približovanie v ich vlastných svetoch. A keďže sa ebike pohybuje rýchlosťou až 28 míľ za hodinu, pridáva to len ďalšie dôvody, prečo znovu navštíviť naše miesto ako cyklisti na ulici.

Istota je istota. Nie je dôvod nemyslieť na tieto opatrenia pri jazde alebo príprave na jazdu vo dne alebo v noci, na piesku a snehu a cez chodníky a premávku.

– Noste prilbu! Môže to byť to, čo ťa drží pri živote. A ak jazdíte na ebike s vyššou rýchlosťou, je MUSÍTE chrániť váš noggin.

– Oblečte sa do svetlého, viditeľného oblečenia. Byť v móde je dôležité, ale je tiež dôležité zabezpečiť, aby vás ostatní jazdci alebo vozidlá videli. Vyhnite sa noseniu tmavých farieb. (Hlavne v noci!)

– Pohybujte sa s plynulosťou premávky. Niektorí z vás sa možno pýtajú: „Jazdíte na bicykli s premávkou alebo proti nej?“ Je nezákonné jazdiť na bicykli smerom k protiidúcej premávke, nehovoriac o neuveriteľne nebezpečnom!

– Dodržiavajte dopravné predpisy. Dávajte pozor na rýchlostné obmedzenia, značky zastavenia, semafory. (Pri ebike je dôležité uistiť sa, že idete pod rýchlostný limit a jazdiť opatrne cez štvrte a obchodné štvrte, kde sú rýchlostné limity nižšie.)

– Poddajnosť kopytníkom. Tiež známy ako „chodci“.

– Svetlá, svetlá, svetlá! Nikdy nejazdite pri slabom osvetlení alebo v noci bez predných a zadných svetiel. (To nás privádza späť k noseniu pestrých farieb. Dajte motoristom vedieť, že ste s nimi na uliciach. To, že prešli vodičským testom, neznamená, že vždy dávajú pozor.)

DOPRAVNÉ TECHNIKY N’ VECI
V uliciach existuje technika, technicky. Je to spôsob, ako ovládať kolesá po ceste (alebo mimo nej). Toto sú nepísané pravidlá jazdy každého cyklistu a ebikera, ktorý denne dochádza do práce, a mali by si ich uvedomiť, keď preraďujú a odchádzajú z cyklistického pruhu.

– Vzdialenosť robí rozdiel. Uistite sa, že medzi vami a ostatnými jazdami alebo vozidlami je dostatok miesta, aby ste mali čas zareagovať v prípade núdze. Dobrým pravidlom je približne jedna dĺžka bicykla na každých 5 míľ za hodinu. To platí aj pre autá.

– Objímanie obrubníka je riziko. Ak môžete, zostaňte v strede cyklistického pruhu. Príliš blízko pre pohodlie je varovný príbeh. Vždy existuje možnosť, že sa pneumatiky bicykla o neho otrčia a spôsobia nehodu.

– Zostaňte v cyklistickom pruhu. Pokiaľ, samozrejme, neprechádzate okolo iného motorkára alebo neodbočujete doľava alebo doprava na signál. Overte si u svojho štátu, či umožňuje cyklistom prevziať jazdný pruh (A chodníky používajte iba v prípade potreby. Chodci majú prednosť.)

– Byť počutý! Zazvoňte, kričte, mávajte rukou, kričte! ak je to potrebné, dajte ostatným (cyklistom alebo vozidlám) vedieť, že prechádzate v prípade, že vás nemôžu vidieť alebo v prípade núdze.

– Presuňte ho na ľavú stranu. Dajte signál rukou alebo jednoducho zavolajte na ostatných na ceste. Najlepšia je prihrávka vľavo a tak to ide každému.

– Bezpečnosť v číslach. Pri jazde v pelotóne (skupine cyklistov) sa uistite, že nejazdíte príliš blízko, držte krok, upozorňujte na nebezpečenstvo a nebrzdite.

– Dvaja do jazdného pruhu. Snažte sa zostať jeden súbor, ale ak je to možné, nie viac ako dva obkročmo. V niektorých štátoch je legálne prevziať jazdný pruh (nezabudnite zistiť, či sa to týka aj vás).

– Ak je to možné, predvídateľné. Ak jazdíte po rušnej ulici alebo tam, kde je veľká premávka, buďte predvídateľní. Snažte sa neuhýbať ani sa nepohybovať tak, aby auto za vami alebo okolo vás nevidelo prichádzať.

– Žiadna neprejde. To nie je pravda. Najlepšie je nechať ich prejsť. V opačnom prípade na vás budú trúbiť, húkať a kričať, čo môže spôsobiť paniku alebo úzkosť a potom stratiť rovnováhu a koncentráciu. Takže, ak sa za vami začnú hromadiť autá, zamávajte im ďalej.